Cesta na Měsíc

Cesta na měsíc (Le Voyage dans la Lune, A Trip to the Moon)

Sci-fi

Francie, 1902, 13 min

Režie: Georges Méliès

Scénář: Georges Méliès

Kamera: Michaut, Lucien Tainguy

Hrají: Victor André, Bleuette Bernon (žena na Měsíci), Brunnet (astronom), Jeanne d'Alcy, Henri Delannoy (kapitán rakety), Depierre, Farjaut (astronom), Kelm (astronom), Georges Méliès (profesor Barbenfouillis)

Obsah:

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993…(oficiální text distributora).

Cesta na měsíc - Wikipedie

Cesta na Měsíc, francouzsky Le Voyage dans la Lune, je francouzský němý černobílý vědeckofantastický film z roku 1902. Je volně inspirován dvěma populárními romány tehdejší doby, Ze Země na Měsíc od Julese Verna a První lidé na Měsíci od H. G. Wellse. Film napsal i režíroval Georges Méliès s pomocí svého bratra Gastona. Cesta na Měsíc má 14 minut při 16 snímcích za sekundu.

Cesta na Měsíc je považována za první široce distribuovaný film, který vypráví kompletní příběh, a zároveň za film, díky němuž se z kina stalo médium vyprávějící příběhy. Dřívější filmy byly většinou krátké (méně než jedna minuta) klipy z každodenního života, jako například Dělníci odcházející z Lumièrovy továrny, nebo Příjezd vlaku od bratrů Lumièrových, které byly populární jen díky novotě kinematografie. Cesta na Měsíc je považována za první vědeckofantastický film a používá inovativní animace a speciální efekty.

Příběh

Na setkání astronomů jeden z nich navrhne ostatním cestu na Měsíc. Přes určitý nesouhlas šest statečných astronomů souhlasí s plánem. Postaví kapsli ve tvaru projektilu a obrovský kanón, kterým ji hodlají do vesmíru vystřelit. Astronomové nastoupí a kapsle je vystřelena za asistence skupiny krásných žen (hrají je sboristky Folies Bergères). Měsíc sleduje přibližující se kapsli a ta ho zasáhne do oka.

Po bezpečném přistání na Měsíci astronomové vystoupí na povrch a v dáli sledují Zemi. Něco poté poblíž nich exploduje. Astronomové rozbalí své deky a jdou si zdřímnout. Zdá se jim o božských dívkách z Folies-Bergères, jejichž tváře se objevují ve hvězdách Velkého vozu. Místo nich se za chvíli objeví Saturn, který je sleduje z okna své planety a Phoebe, bohyně Měsíce, sedící na srpku měsíce. Phoebe přivolá sněžení, které astronomy probudí. Ti se chtějí ukrýt v jeskyni, kde objeví obrovské houby. Jeden astronom otevře svůj deštník, aby porovnal jeho velikost s houbami, ale z deštníku se stane houba. V té chvíli se objeví Selenité, obyvatelé Měsíce, z poloviny lidé, z poloviny hmyz. Jeden z astronomů prvního Selenitu zabije tak, že jej udeří svým deštníkem a ten exploduje. Objevují se však další Selenité, pro astronomy je těžké se ubránit a jsou Selenity zajati a přivedeni k jejich králi. Jeden z astronomů zvedne krále z jeho trůnu, udeří jím o zem, a tak ho zabije.

Astronomové běží zpět ke své kapsli a pět se jich dostane dovnitř. Šestý použije lano, aby přetáhl kapsli přes okraj Měsíce do vesmíru. Selenité se pokusí kapsli v poslední chvíli získat a jeden z nich se jí drží ve chvíli, kdy padá do vesmíru. Astronom, kapsle a jeden Selenita padají vesmírem a přistanou v oceánu, odkud jsou lodí zachráněni a odvezeni na břeh.

Poznámka

Poslední scéna, kde jsou astronomové oslavování po návratu není v současnosti součástí filmu. Dlouho se předpokládalo, že tato část filmu je ztracena, ale nedávno byly fragmenty poslední scény nalezeny.

Zajímavosti

  • Méliès chtěl vydat film po celých Spojených státech a vydělat na tom, ale Thomas Alva Edison udělal tajně několik kopií a sám je distribuoval a vydělával na nich. Méliès z toho nikdy neprofitoval.
  • Scéna, kdy je Měsíc zasažen do oka, je jedním z prvních použití stop-motion animace.
  • Tento film inspiroval videoklipy Heaven for Everyone od Queen z roku 1995 a Tonight, Tonight od Smashing Pumpkins z roku 1996.
  • Záběr z filmu je použit ve videoklipu k písni "Man on the Moon" od R.E.M.
  • V roce 2002 byl ve francouzské stodole nalezen zatím nejkompletnější sestřih filmu, který byl navíc ručně obarven. Film byl restaurován a měl premiéru v roce 2003 na festivalu Le Giornate del Cinema Muto.
  • Film je parodován v epizodě The Series Has Landed seriálu Futurama, kde Bender vrazí láhev piva do oka maskota měsíčního parku.
  • Parodie filmu se také objevila v seriálu Simpsonovi v epizodě Moe Letter Blues pod názvem Smrt kočky na měsíci, kde film natočily hlavní postavičky z Itchy & Scratchy Show.
  • Záběry přistání na Měsíci byly použity ve filmu The Adventures of Pluto Nash.
  • Natáčení tohoto filmu a jeho tvůrci, kterým byl Georges Méliès, se věnuje film Hugo a jeho velký objev z roku 2011.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum