Kurzy práce s informacemi - 6. díl

Pavla Rygelová a Tereza Simandlová - Open Access

Pavla a Tereza jsou nadšené obhájkyně otevřeného přístupu, každá z jednoho konce republiky. Pavla je důsledný vytrvalec, prosazuje především primární/původní vědecké hodnoty. Tereza je horká hlava, která Pavle už cca 3 roky narušuje její systematickou práci a Pavla přesto stále nachází chuť se s ní bavit :). Nyní se společně pokusily v krátkosti představit základní principy otevřeného přístupu ve vzdělávacím videu.

Pavla Rygelová pracuje od roku 2002 v Ústřední knihovně VŠB-TUO. Od roku 2006 se věnuje problematice otevřeného přístupu a repozitářů. Organizovala semináře setkání DSpace a Otevřené repozitáře 2013. Vede s Lucií Vyčítalovou neformální skupinu otevřeného přístupu při AKVŠ ČR.

Tereza Simandlová se začala otevřenému přístupu věnovat kolem roku 2010 v Národní technické knihovně. V současné době pracuje v Knihovně FF UK a otevřený přístup je jejím osobním přesvědčením, koníčkem a jedním z hlavních témat diplomové práce na oboru Studia nových médií, FF UK.

Zveřejněno 6. října 2013

 

Kurzy práce s informacemi - 7. díl

Michal Černý - Trendy ve vyhledávání

Mgr. Michal Černý vystudoval PřF MU v Brně - obor učitelství fyziky a výpočetní techniky a CMTF v Olomouci, obor teologické nauky. Nyní studuje postgraduálně obecné otázky fyziky na PřF MU (téma disertační práce: Vybrané kapitoly z fyziky a filosofie). Pracuje jako metodik na projektu CEINVE v Kabinetu informačních studií a knihovnictví na MU v Brně. Dlouhodobě se věnuje etice, informační společnosti a kosmologii (fyzikální i filosofické).

Zveřejněno 13. října 2013

 

Kurzy práce s informacemi - 8. díl

Soňa Príborská - Digitální sebekvalifikace

Bc. Soňa Príborská aktuálně studuje magisterský obor na KISK FF MU v Brně. Digitální sebe-kvantifikací se zabývá přibližně rok z toho důvodu, že se jedná o trend, který se snaží popularizovat i v České republice. Na toto téma napsala i svoji diplomovou práci. Aktuálně pracuje jako koordinátorka sociálních sítí na MUNI.

Zveřejněno 20. října 2013

 

Kurzy práce s informacemi - 9. díl

Tomáš Pruša - Hodnocení informací

Tomáš Pruša je absolvent oboru Farmacie na VFU Brno a oboru Výživa člověka na Lékařské fakultě MU, student oboru Nutriční terapeut a doktorand oboru Hygiena, preventivní lékařství a epidemiologie na Lékařské fakultě MU. V dosavadní odborné práci se věnoval zejména informačním technologiím v preventivní péči a jejich využití ve vzdělávání pacientů i odborníků ve zdravotnictví, zabývá se úlohou nových médií ve zdravotnictví a výsledky výzkumů prezentoval např. na konferenci Medicine 2.0 v Bostonu a Londýně. Na Ústavu preventivního lékařství přednáší Aplikovanou farmakologii, Nutriční toxikologii a také témata nutričního softwaru, reklamy, doplňků stravy a nových médiích ve zdravotnictví. V Kabinetu informačních studií a knihovnictví FF MU vedl předmět Informace ve zdravotnictví. Dlouhodobě se věnuje také vzdělávání vysokoškolských studentů se sluchovým postižením ve Středisku pro pomoc studentům se specifickými nároky na MU a je jediným přednášejícím na lékařských fakultách v ČR přednášející v českém znakovém jazyce.

Zveřejněno 27. října 2013

 

Kurzy práce s informacemi - 10. díl

Pavlína Mazáčová - Kritické myšlení

Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D.vystudovala češtinu a latinu na Filozofické fakultě MU, má doktorát z klasické filologie. Od dob vysokoškolských studií pracuje v oblasti vzdělávání, učit mladé lidi je její srdeční záležitostí, a tak své pedagogické a didaktické zkušenosti a znalosti uplatňuje jako lektorka v Centru informačního vzdělávání. Pro studenty i mladé akademiky MU vede face-to-face semináře a workshopy informačního vzdělávání, které zaměřuje na široce pojatou práci s psaným i čteným odborným textem. Jako certifikovaná lektorka programu RWCT (Čtením a psaním ke kritickému myšlení), metody a postupy kritického myšlení se snaží uplatňovat i ve své výuce. Kritickému myšlení se ve vysokoškolském prostředí stále nedostává náležité pozornosti, a proto Pavlína považuje za užitečné seznámit studenty a zájemce se základními pojmy a metodami právě prostřednictvím webináře.

Zveřejněno 3. listopadu 2013

 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum