Svět přírody: Ze života hmyzu

Po velkém úspěchu filmu Fascinující příroda, přichází volné pokračování několikadílné série s názvem "Svět přírody". První film "Svět přírody: Ze života hmyzu":

Ve filmu nahlédnete do mikrosvěta hmyzu a rostlin. Příroda, to je spousta samostatných světů, které se navzájem prolínají... Takový je i svět hmyzu.

Svět přírody: Ze života hmyzu

Dokument

Svět, 2016, 99 minut

Sestavení filmu - Relax TV

Autoři:

AO1Uta, Hannah Rowland, Crafty Creatures, Travis Owen, rockerBOO, Public Domain Files, NearbyWild.

Vosa - záběr z filmu

Hmyz (Insecta) je třída šestinohých živočichů z kmene členovců, kteří mají tělo rozdělené do tří článků (hlava, hruď a zadeček). Pro všechny druhy je charakteristické, že mají tři páry nohou, většinou mají složené oči, tykadla a jsou jedinými členovci, kteří umějí aktivně létat. Jedná se o nejrůznorodější skupinu živočichů na světě, která zahrnuje více než milión popsaných druhů. Hmyz představuje více než polovinu všech známých žijících organismů. Počet existujících druhů se odhaduje na 6-10 miliónů, a je možné že představují více než 90% všech živých forem na Zemi. Hmyz můžeme nalézt téměř v každém prostředí naší planety, i když například jen ve velmi malém množství obývá oceány, kde mají převahu korýši. Nové druhy se objevují převážně v tropických oblastech, ve kterých hmyz dosáhl největší rozmanitosti, ale nové druhy se objevují např. i v Evropě.

Velikost dnešních druhů dospělého hmyzu se pohybuje od 0,139 mm u chalcidky druhu Dicopomorpha echmepterygis až do 567 mm u strašilky druhu Phobaeticus chani. Nejtěžší zdokumentovaný současný druh hmyzu je kobylka z rodu Deinacrida vážicí 70 g. V minulosti žil i mnohem větší hmyz, největší známa je vážka Meganeura monyi z karbonu, která měla rozpětí křídel až 750 mm. Evoluční vztah hmyzu k ostatním skupinám je zatím nejasný, ačkoliv se objevily důkazy že hmyz a korýši mají stejné předky.

Zdroj: Wikipedie

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum