Surikaty na hlídce

Nový zvířecí živý přenos vám přináší pohled na jedny z neoblíbenějších zvířat pražské zoologické zahrady. Surikaty jsou známé zejména díky svému „panáčkování“ na zadních nohách a neustálému monitorování okolí. A právě takové místo jsme pro vás v Africkém pavilonu našli a namířili na něj kameru.

Surikaty

V přírodě jsou surikaty doma v suchých oblastech Afriky, kde je potrava často vzácná a její hledání zabere spoustu času. Přitom se musejí mít samy neustále na pozoru – ač patří mezi šelmy, vzhledem ke svým malým rozměrům by se mohly stát snadným úlovkem řady pozemních i vzdušných predátorů. Aby náročný život v chudém prostředí a s množstvím nepřátel zvládly, žijí surikaty v rodinných skupinách. Zatímco ostatní shánějí potravu, nejméně jedna je vždy na stráži v typicky vzpřímeném postoji a bystře se rozhlíží kolem sebe, připravená varovat ostatní před jakýmkoliv vetřelcem. Když nastane poplach, všechny surikaty bleskově zmizí v síti podzemních nor, jejichž hloubením, vylepšováním a upevňováním tráví velkou část dne.

Pražská kolonie surikat

Surikaty obývají expozici poblíž Afrického domu od roku 2001 a v současné době ji tvoří osm členů. Mezi ostatními obzvláště vyniká sameček Richmond, který se pravidelně ujímá role hlavní chůvy všech narozených mláďat. Do Zoo Praha přišel ve skupině mladých zvířat v květnu 2011, kterým se o tři roky později podařilo odchovat první mláďata. Od té doby rodina úspěšně odchovala tři další vrhy, celkem devět mláďat (naposledy 1. 4. 2016, kdy se narodila tři mláďata).

Jde o sdílený obsah ze Slow TV na Playtvak.cz

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum