Vlakové nádraží - Ústí nad Orlicí

Vlakové nádraží v Ústí nad Orlicí (Pardubický kraj), kamera je umístěna na památkově chráněné budově bývalé železniční stanice.

Ústí nad Orlicí je železniční stanice na západním okraji stejnojmenného města v Pardubickém kraji. Staniční budova, která byla v roce 2010 prohlášena za kulturní památku, je umístěna uprostřed kolejiště. Její budoucnost je od roku 2008 předmětem medializovaných polemik, neboť podle plánů na přestavbu I. železničního koridoru měla být zdemolována. Tyto plány byly opuštěny po vzniku petice „Nádraží nedáme“, kterou podepsalo přes 16 000 občanů. O budoucnosti nádraží a podobě odbavení cestujících se v následujících letech objevovaly protichůdné informace. V roce 2012 nadále slouží včetně nádražní restaurace.

Záběr z kamery

Podle návrhu výstavby koridoru je historická budova nevyhovující pro potřeby Českých drah a Správy železničních dopravních cest a celá uzlová stanice s mezinárodním provozem (spoje do polského Kłodzka a do Vratislavi) nebezpečné mj. kvůli chybějícím podchodům k nevyhovujícím nástupištím a potřebuje celkovou rekonstrukci. Proto zde byla plánována nová sklobetonová budova pro odbavení cestujících. V polovině ledna 2012 bylo vydáno stavební povolení na přestavbu ústeckého nádraží (vč. estakády směrem na Českou Třebovou a modernizace okolí) v celkové hodnotě cca 2 miliard korun a vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele stavby. Začátkem března 2012 byly zahájeny přípravné práce na koridoru vykácením přes 2500 stromů a zeleně v okolí nádraží a městské části Mendrik, kde se připravuje narovnání trati. Ve druhé polovině roku 2012 počítá SŽDC s počátkem prací na stavbě nového ústeckého nádraží a na mostní estakádě.

Místem nádraží vede již od roku 1845 železniční trať Praha - Česká Třebová, tehdy součást Severní státní dráhy. Stanice vznikla roku 1874 při napojení trati do Letohradu (tehdy Rakouská severozápadní dráha). Z prostorových důvodů byla budova umístěna mezi dvě skupiny kolejí a je přístupná pouze přes úrovňový přejezd. Hlavní trať byla elektrifikována v roce 1957, odbočka do Letohradu v roce 1982.

Ve stanici zastavují některé rychlíky Českých drah z Prahy do Brna a na střední Moravu, osobní vlaky Pardubice - Česká Třebová a Ústí nad Orlicí - Letohrad (-Lichkov - Polsko) a několik spěšných vlaků z Pardubic přes Lichkov do Polska. V minulosti zde zastavovaly přímé rychlíky Českých drah na Slovensko a krátce i vlaky společnosti RegioJet, kterým společnost přesunula zastavení vlaku na zastávku do Ústí nad Orlicí město (zdroj: Wikipedie).

Jde o sdílený obsah ze Slow TV na Playtvak.cz

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum