Brno - Malinovského náměstí

Brno - Malinovského náměstí - Wikipedie:

Malinovského náměstí je jedním z náměstí ve vnitřním Brně na okružní třídě okolo historického městského jádra. Jeho dominantou je Mahenovo divadlo na severní straně, dále zde stojí budova městského magistrátu a Dům umění Brno. Náměstí se nachází východně od centrálního brněnského náměstí Svobody, se kterým je spojeno Kobližnou ulicí. Je důležitou tramvajovou křižovatkou, vzdálenou jednu zastávku od hlavního nádraží a nedaleko starého autobusového nádraží.

Historie názvu

Po staletí se prostor dnešního Malinovského náměstí nijak zvláštně nenazýval a byl součástí navazující Kobližné ulice (Krapfengasse). Koncem 19. století se začal používat název Ovocný trh (Obstplatz), který byl za první republiky zase opuštěn. Během německé okupace bylo náměstí nazváno po skladateli Richardu Wagnerovi (Richard-Wagner-Platz). Roku 1946 došlo k přejmenování na počest maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského, velitele ruských jednotek, které pomáhaly osvobodit Brno koncem druhé světové války. Současné běžné hovorové označení Maliňák svádí někdy ke zpětné "hyperkorektní" konstrukci Malinové náměstí.

Sochařské dílo „Pocta Edisonovi“

Zde stojící Mahenovo divadlo bylo prvním elektricky osvětleným divadlem v Evropě. Sám vynálezce žárovky, Thomas Alva Edison, přijel v roce 1911 do Brna, aby si prohlédl osvětlení divadla. Na jeho počest byla na Malinovského náměstí v roce 2008 instalována socha brněnského umělce Tomáše Medka nazvaná „Pocta Edisonovi“. Socha je tvořena čtyřmi vzájemně propletenými žárovkami z oceli, jak můžete vidět na přiloženém obrázku.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum